معرفی طایفه ی تادخیری

بر مبنای شواهد و نیز گفته های پیشین،طایفه ی تادخیری از سالیان گذشته در مناطقی از استان لرستان به خصوص شرق شهرستان دورود و دامنه های اشترانکوه(oshteran kooh )،در محلی به نام سیره(sireh ) ،ساکن بوده و تا به امروز نیز ساکن می باشند.هر چند در پاره ای از موارد مناطق دیگری از جمله شهرستان های خمین ،گلپایگان و همچنین شهرستان ازنا (azna )،محل سکونت طایفه ی تادخیری بوده است.آنچه قدمت حضور این طایفه را در مناطق ذکر شده به اثبات می رساند،وجود آرامگاه جد دهم !این طایفه ،یعنی شمس الدین فرزند خیری می باشد.این طایفه سالیان متمادی در جوار و نیز مناطق اطراف امامزاده ابوعلی (معروف به شاه پیروالی(shah pirvali ) ،یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع))ساکن بوده اند.این امامزاده که در حال حاضر نیز پذیرای زائران می باشد،در نزدیکی شهرستان دورود واقع گردیده است..با توجه به روحیه ی سرکشی این طایفه،و بر مبنای گفته ها و روایاتی که تدریجا به اثبات رسیده اندو یا دست کم قابل تامل می باشند،به چند شاخه ی مجزای از هم تقسیم شده اند. از جمله ی آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-ایرانشاهی ؛که خود را تادخیری می دانند ودر شهرستان های خمین ،گلپایگان،ازنا و...پراکنده اندو در شجره نامه ی تادخیری ها نیز نام جد آنها (ایرانشاهی)به چشم می خورد.

2-ماکون عالی(makon ali) ؛که در استان لرستان و در شهرهای خرم آباد ،دورود و...ساکنند.هر چند برخی از خانواده های این طایفه در شمال خوزستان (شهر های اندیمشک و..)نیز سکونت دارند.

3-طایفه ی ملک شاهی؛که در استان ایلام به سر می برند. هر چند در مورد تادخیری بودن این طایفه ،شک و شبه ی بیشتری وجود داشته است

 

در حال حاضر طایفه ی تادخیری دارای 7 تیره (یا زیرمجموعه ی) مستقل از یکدیگر است که به شرح زیرمی باشند:

1-تیره ی حسین ،فرزند محمد رضا،فرزند نوروز،فرزند شمس الدین ،فرزند خیری

2-تیره ی گگمهدی( (gageh  madi،فرزند عاشور ،فرزند.....

3-تیره اکبر،فرزند عبدال ،فرزند شمس الدین ،فرزند خیری

4-تیره ی نصرالله ،فرزند علی ،فرزند شمس الدین ،فرزند خیری

5-تیره ی خیرالله،فرزند علی ،فرزند شمس الدین ،فرزند خیری

6-تیره ی شکرالله ،فرزندعلی ،فرزند شمس الدین ،فرزند خیری

7-تیره شیر آلی ،فرزند علی ،فرزند شمس الدین ،فرزند خیری


در پست بعدی به چگونگی حضور طایفه ی تادخیری در منطقه ی گرپه خواهم پرداخت

پاینده و بختیار باشید...تا بعد

نظرات (2)
با عرض سلام خدمت آقای رحیمی.یک سوال از شما داشتم که شما بزرگ شده کجا هستید واز طرف مادر به کدام طایفه تعلق دارید.
امتیاز: 0 1
چهارشنبه 18 مهر‌ماه سال 1386 ساعت 08:53 ق.ظ
سلام طایفه ماکون عالی که به طایفه ماکنالی تبدیل شده و به ایل سگوند پیوسته .فکر کنم به دلیل منازعات طایفه ای و دوری راه.چون بیشتر ماکنالی ها در اندیمشک و شوش هستند و پیشکوه هستند.
امتیاز: 1 1
پنج‌شنبه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 04:06 ب.ظ
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد